Sık Sorulan Sorular

Merak Ettikleriniz

Yalnızca bel bölgesini inceltebilecek bir egzersiz yoktur. İncelmek için yağ yakmalısınız. Vücut yağ yakmaya başladığı zaman kendi genetik şifresine göre tüm bölgelerden değişik oranlarda yağ yakar. Yağ yakmak için kardiyovasküler bir egzersiz yapmalısınız. Yani haftada 3 – 4 kere 25 – 35 dakika boyunca düşük tempoda ve hedef kalp atış hızında bisiklet, koşu, kürek, bisiklet ya da yüzme gibi aerobik (oksijenli solunum yaptıran) bir egzersiz yapmalısınız. Kardiyovasküler egzersiz yağ yakımını hızlandıracak ve size zindelik kazandıracaktır. Yağsız bir diyetle kardiyovasküler egzersizi birleştirdiğinizde vücudunuz genetik şifresine göre çeşitli bölgelerden yağ atacak ve bel bölgeniz bunun sonucunda incelecektir. Mekik ve karın sıkıştırma çalışmaları bu bölgedeki yağları yakmaz, yalnızca buradaki kasları geliştirip gererek, sıkı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Bu nedenle sadece mekik çekerek ya da karın sıkıştırma hareketleri yaparak bel bölgesinde gerçek bir incelme yaratamazsınız.
Spor daha çok kalori yakmanızı sağladığı için kilo vermenize yardımcıdır. Ancak diyetiniz sırasında çok fazla egzersiz yapıp, diyeti bıraktıktan sonra egzersizi sürdürmezseniz, hızla kilo alabilirsiniz. Sporu yaşam biçiminiz hale getirmek niyetinde değilseniz, diyet sırasında ölçülü bir şekilde spor yapın.

Süre amaca göre değişir. Örneğin ağırlık kaldırıyorsanız ve amacınız kaslarınıza hacim kazandırmaksa seansınız 45 dakikayı geçmemelidir. Kaslar uzun süreli çalışmada hacim kaybeder. Kardiyovasküler çalışma yapıyorsanız önerilen en uzun süre 35 dakikadır. Yine de sporun süresi konusunda bir kesinlik yoktur. Süre kişinin sağlık durumu ve kondüsyonuna göre değişir. Örneğin profesyonel sporcular uzun süre antreman yapabilirler. Buna karşın yaşlı kişilerin kalbi zorlamamak için uzun olmayan seanslarla spor yapmaları gerekmektedir. Sporda periyod da amaca bağlı olarak değişir.

Spor yapmak için ideal zaman diye bir şeyden söz edilemez. Kimileri için ideal zaman sabah kimileri için akşamüzeri saatleri olabilir. Eğer spora bol vakit ayırabiliyorsanız, aerobik ve kardiyovasküler türde egzersizleri sabah, kas çalışmasına dayanan egzersizleri akşam saatlerinde yapabilirsiniz.

Spor yaparken vücut su kaybeder. Kaybedilen suyu almak sağlık açısından önemlidir. Bu nedenle spordan önce, spordan sonra ve spor sırasında su içmek doğrudur. Ancak tempolu olarak koşarken su içmek elbette zor olacağı ve suyun nefes borunuza kaçma olasılığı olacağı için, tempolu spor antremanları sırasında su içmeyin.
Terlemek dokularda bulunan sıvıların vücut sıcaklığının yükselmesiyle atılması demektir. Terleme sırasında salgılanmış toksinleri atılır. Bu nedenle spor yaparken terlemek faydalıdır, kendinizi hava akımlarından koruyarak üşütmemek kaydıyla. Zayıflamak isteyen kişiler, egzersiz sırasında bol su atarak bir kilo kaybı yaşarlar. Ancak kilo verme programında gerçek hedef su atmak değil birikmiş yağlardan kurtulmaktır. Atılan su vücut tarafından yeniden yerine konacaktır. Atılmış yağ ise size net bir kilo kaybı sağlar. Bu nedenle terlemenin bir kilo kaybı anlamı taşımayacağını gözden kaçırmamak gerekir
© Fit Body Home Gym 2020 - Tüm hakları saklıdır.